Poznaliśmy listę czasopism uwzględnionych w prestiżowym Journal Citation Reports (JCR) 2025. W jubileuszowej 50. edycji tego zestawienia czasopismo naszego Towarzystwa – Polish Journal of Radiology (PJR) osiągnęło najwyższy w historii współczynnik wpływu 1.6. To niewątpliwy sukces całego zespołu redakcyjnego i potwierdzenie wysokiej pozycji PJR w środowisku naukowym.
Czasopismo zostało założone w 1926 r. przez prof. Zygmunta Grudzińskiego. Obecnie redaguje je zespół pod przewodnictwem prof. Zbigniewa Serafina.

– Z drżącym sercem czekaliśmy na najnowszą punktację, biorąc pod uwagę fakt, że w ubiegłym roku niemal wszystkie czasopisma typowo radiologiczne straciły na punktacji. Trzeba wiedzieć, że wartość IF zależy od wielu czynników, z których część w ogóle nie zależy od nas. W ostatnich latach zyskiwały głównie czasopisma ogólnomedyczne, jak Scientific Reports czy Journal of Clinical Medicine. W bieżącym roku wyraźnie wzrosła punktacja wydawnictw specjalistycznych, jak nasze. W każdym razie starania o dobry IF to zawsze praca zespołowa. Dziękuję zespołowi redakcyjnemu w osobach prof. Karmelity-Katulskiej i dr. Kazimierczaka, zespołowi edytorskiemu naszego wydawcy – paniom Ziółkowskiej i Demskiej, niestrudzonym redaktorom działów i recenzentom – mówi prof. Zbigniew Serafin, redaktor naczelny PJR.
Polish Journal of Radiology
Polish Journal of Radiology jest międzynarodowym czasopismem naukowym. Publikowane są w nim przede wszystkim artykuły z dziedziny diagnostyki obrazowej i biomedycznych dziedzin pokrewnych, takich jak epidemiologia, zdrowie publiczne i technologia medyczna.
Dzięki wieloletnim staraniom poprzednich redaktorów naczelnych – prof. Marka Sąsiadka, prof. Jerzego Waleckiego i prof. Andrzeja Cieszanowskiego oraz poszczególnych sekretarzy redakcji – prof. Zbigniewa Serafina, prof. Katarzyny Karmelity-Katulskiej, dr. Wojciecha Kazimierczaka czasopismo zyskało międzynarodowy charakter. Wprowadzenie do bazy Pubmed/Medline otworzyło łamy pisma na autorów z całego świata, jak też zaowocowało indeksowaniem PJR w wiodących bazach cytowań.
Czasopismo wydawane jest w języku angielskim. Od 2005 roku wszystkie numery są publikowane w otwartym dostępie. Wydawcą PJR jest firma Termedia.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.polradiol.com.
Journal Citation Reports
Zestawienie przygotowała firma Clarivate. Uwzględniono w nim ponad 21 000 czasopism indeksowanych w bazie Web of Science.