Zarząd Główny Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego podjął decyzję o zorganizowaniu 43. Kongresu PLTR w dniach 26-28 maja 2022 w Rzeszowie w formie stacjonarnej. Przygotowania do Kongresu trwają od kilku miesięcy i są one dla PLTR priorytetem na rok 2022. Dokładamy wszelkich starań, aby to wydarzenie spełniło oczekiwania nie tylko w aspekcie naukowym, edukacyjnym, ale również towarzyskim i integracyjnym.
Poniżej podsumowanie innych najważniejszych działań Towarzystwa w mijającym roku 2021:
- Nowa inicjatywa edukacyjna Warsztaty PLTR „Jak przygotować się do EDiR?” jest kontynuowana – w grudniu ruszyła druga edycja (online) w nieco rozszerzonej formule, pod nową nazwą „Warsztaty PLTR: jak przygotować się do egzaminu specjalizacyjnego (PES, EDiR) i nie tylko – analiza przypadków” (organizowana wspólnie z firmą CMS), skierowana nie tylko do rezydentów, ale również specjalistów chcących zweryfikować i poszerzyć swoją wiedzę praktyczną. W pierwszym kursie („Jama brzuszna”) uczestniczyły 52 osoby. Udało się utrzymać preferencyjne opłaty dla członków PLTR w wysokości 50% pełnej opłaty. Kolejne edycje odbędą się w styczniu, lutym i kwietniu 2022 roku – zachęcamy do zapisywania się (na stronie Centrum Medycyny Sportowej).
- Działamy aktywnie w mediach społecznościowych – na portalu FaceBook obserwuje nas obecnie 1.8 tys. osób (rok temu 1.3 tys.)
- Z początkiem roku 2021 ruszył nowy program wspierający edukację – „Indywidualne granty edukacyjne PLTR”, którego celem jest ułatwienie edukacji specjalistów, również tych pracujących w mniejszych ośrodkach, poza szpitalami akademickimi i instytutami (są oni premiowani w punktacji grantowej). W 2 edycjach konkursu, wyłoniono 22 radiologów, którym sfinansowano opłaty zjazdowe na wybrane przez nich kursy.
- Kontynuujemy program nagród naukowych PLTR w rozszerzonej w zeszłym roku formie – do 3 kategorii: ogólnej, młodych radiologów i rezydentów, co ma na celu zachęcenie również młodszego pokolenia do działalności naukowej i publikowania. Kryteria oceny pozostają proste i obiektywne – opierają się wyłącznie na sumarycznej ocenie współczynnika oddziaływania IF. Przyznajemy również nagrody dla młodych radiologów za ustne wystąpienia podczas największej europejskiej imprezy radiologicznej – ECR.
- W roku 2021 kontynuowaliśmy program EDURADIOLOGIA. Niestety z uwagi na intensywne przygotowania kongresowe początek kolejnej edycji (siódmej z kolei – czas leci!) rozpocznie się z końcem grudnia 2021. EDURADIOLOGII poświęcimy niedługo osobny newsletter, ale już teraz chciałbym poinformować, że powróci ona na kanał YouTube oraz rozszerzy formułę, umożliwiając radiologom chętnym do podzielenia się swoją wiedzą przedstawianie swoich prezentacji na tym kanale.
- Dobrą wiadomością jest zwiększenie liczby członków PLTR o 286 osób w stosunku do roku poprzedniego – obecnie mamy 1459 aktywnych członków (czyli płacących składki), w porównaniu do 1173 w roku 2020. Wierzymy, że to również odzwierciedla aprobatę dla naszych działań i programów.
- W roku 2021 PLTR przeprowadził 2 egzaminy EDiR (European Diploma in Radiology) w Warszawie – w maju i październiku. W egzaminach wzięło udział łącznie blisko 100 kandydatów.
- Dzięki staraniom redaktora naczelnego Polish Journal of Radiology prof. Marka Sąsiadka, udało się zwiększyć punktację PJR – z 40 do 70 punktów ministerialnych.
- Przygotowaliśmy i opublikowaliśmy (w grudniu 2021) nową wersję wytycznych dotyczących wskazań do wykonywania badań obrazowych w COVID-19. Jest ona do pobrania w zakładce COVID-19.
- Udało nam się wynegocjować korzystne warunki subskrypcji na programy RADPRIMER i STATdx na rok 2021 dla aktywnych członków PLTR. Ogółem z tych subskrypcji skorzystało 316 osób.
- Przeprowadzono 2 konkursy na udział w kursach ASKLEPIOS („Obrazowanie onkologiczne” i „Obrazowanie MSK w MRI) organizowanych przez European School of Radiology. W ich wyniku wyłoniono 44 beneficjentów, którzy uzyskali bezpłatny dostęp do tych kursów.
- W kwietniu 2021 odbył się – w formie online – kurs akredytacyjny PLTR „Podstawy Ultrasonografii” (kierownictwo naukowe dr med. Andrzej Fedak), w którym uczestniczyło 231 osób. Kurs był skierowany do lekarzy rezydentów w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej, którzy – po zaliczeniu kursu i egzaminu – uzyskali certyfikat umiejętności PLTR w zakresie Ultrasonografii.
- PLTR, wraz Konsultantem Krajowym prof. Jerzym Waleckim, intensywnie zaangażował się w działania na rzecz włączenia w odpowiednim wymiarze radiologii interwencyjnej do ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) – uważamy, że wymóg posiadania tej metody terapeutycznej w ośrodkach referencyjnych powinien być jasno zapisany w tej ustawie. Uważamy, że słaba dostępność tej metody pozbawia część pacjentów onkologicznych leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną i wytycznymi. Naszym zdaniem, właśnie teraz, czyli na etapie tworzenia ustawy o KSO, należy zaproponować takie wymogi i zachęty, które sprawią, że radiologia interwencyjna stanie się dostępna dla chorych onkologicznych.
Zachęcam do zgłaszania wszelkich uwag i pomysłów dotyczących naszego Towarzystwa – najlepiej mailowo przez sekretariat PLTR.