Szanowni Państwo,
Przekazuję bardzo dobrą wiadomość: nasze czasopismo, Polish Journal of Radiology uzyskało współczynnik wpływu (IF): 1,2.
Myślę, że jest to przełomowy moment w prawie 100-letniej historii naszego czasopisma, które w ten sposób dołącza do prestiżowych europejskich i światowych czasopism radiologicznych.
Kolejną dobrą wiadomością jest zwiększenie punktacji Ministerstwa Edukacji i Nauki PJR z 70 pkt. do 100 pkt.
Te sukcesy są ukoronowaniem wieloletnich starań wielu osób, za które chcę im bardzo podziękować.
Poprzedni redaktor naczelny, prof. Jerzy Walecki zdecydował o przejściu czasopisma na język angielski, a następnie wprowadził je do bazy Pubmed/ Medline. Dzięki temu PJR stała się czasopismem międzynarodowym, do którego zaczęły trafiać artykuły z całego świata.
Kolejnym krokiem było przyjęcie PJR do bazy ESCI, czyli przedsionka IF.
Potem, już za mojej kadencji jako redaktora naczelnego (od 2016) trwała intensywna praca nad poziomem artykułów, pozyskaniem dobrych autorów oraz cytowań.
Wielką rolę odegrał prof. Zbigniew Serafin, sekretarz redakcji w kadencji prof. Waleckiego, a od 2016 r. zastępca redaktora naczelnego, który wykonywał i wykonuje tytaniczną pracę w procesie redakcyjnym. Dzielnie wspierała nas prof. Katarzyna Karmelita-Katulska, sekretarz redakcji.
Zawsze mieliśmy ogromne wsparcie Zarządu PLTR. Zarząd w kadencji 2013-2016 zadecydował o wprowadzeniu nagrody za największą liczbę cytowań w PJR, co było czynnikiem motywującym do publikowania wartościowych artykułów w PJR i jest kontynuowane do dziś. Dziękuję przewodniczącym Komisji Nauki PLTR w okresie 2013-2023, prof. Markowi Gołębiowskiemu i prof. Monice Bekiesińskiej-Figatowskiej za coroczne procedowanie tych nagród.
W kadencji 2016-2019 PJR przeżył bardzo trudne chwile, gdy poprzedni wydawca nagle zakończył współpracę z PLTR. W tym krytycznym momencie redakcja uzyskała wielką pomoc od ówczesnego prezesa PLTR, prof. Andrzeja Urbanika, z którym przez klika miesięcy prowadziliśmy czasopismo „siłami własnymi” oraz który szybko doprowadził do podpisania umowy z obecnym wydawcą, firmą Termedia.
W kadencji 2019-2023 Zarząd PLTR również udzielał nieustającego wsparcia dla PJR; m. in. dzięki wspólnym działaniom z prezesem PLTR w tej kadencji, prof. Andrzejem Cieszanowskim, uzyskaliśmy zwiększenie punktacji Ministerstwa Edukacji i Nauki z 40 do 70 pkt; oraz zwiększyliśmy roczną objętość czasopisma; Zarząd tej kadencji pozyskał też sponsora dla PJR.
W osiągnięciu IF wielką rolę odegrał profesjonalny wydawca, jakim jest firma Termedia, która wprowadziła czasopismo na bardzo wysoki poziom edytorski. Szczególnie dziękuję p dyr. Donacie Ziółkowskiej, która prowadziła proces aplikacyjny, zwieńczony uzyskaniem IF oraz p. red. Marzenie Demskiej, która bezpośrednio odpowiada za redagowanie PJR i dba o wysoki poziom edycyjny.
Chcę też podziękować redaktorom poszczególnych działów oraz recenzentom (w większości członkom PLTR), którzy przed wiele lat wykonywali ciężką pracę na rzecz PJR. Bez ich zaangażowania nie byłoby tego sukcesu.
Liczymy na dalsze zaangażowanie członków PLTR w utrzymanie wysokiego poziomu naszego czasopisma.
Pozdrawiam serdecznie
W imieniu Redakcji i Rady Naukowej PJR
Prof. Marek J. Sąsiadek
Redaktor Naczelny PJR
Główny Partner Polish Journal of Radiology (PJR)