Szanowni Państwo,
Zarząd Główny PLTR po długiej dyskusji, która miała miejsce podczas dwóch kolejnych zebrań w dniach 8 i 19 września 2022 podjął jednogłośnie decyzję o zakończeniu cyklu kursów Szkoły Radiologii PLTR, ważnego etapu w dydaktyce radiologicznej w Polsce.
Była to bardzo trudna decyzja, poprzedzona dyskusją uwzględniającą różne argumenty zarówno za, jak i przeciw kontynuowaniu Szkoły Radiologii PLTR.
Głównymi argumentami, które skłoniły nas do podjęcia takiej, a nie innej decyzji były:
- zwiększenie roli edukacji internetowej, chętniej wybieranej przez rezydentów, głównie z uwagi na wygodę i znacząco niższy koszt udziału w kursie, oszczędności czasowe, itp.
- uwarunkowania formalne – Szkoła Radiologii praktycznie wyszła poza szyld PLTR i stała się jednym z wielu kursów CMKP
- w czasach rozpoczęcia działalności Szkoły PLTR była ona jednym z niewielu dostępnych kursów, obecnie stała się natomiast jednym z wielu podobnych.
W dyskusji przeważał pogląd, artykułowany przez większość członków ZG PLTR, że obecnie, w czasach licznych i stojących na wysokim poziomie kursów CMKP oraz nauczania internetowego nie da się już wrócić do czasów, kiedy Szkoła skupiała kilkuset uczestników, była miejscem integracji środowiska radiologicznego, głównie rezydentów z całej Polski, którzy mieli tam okazję wymienić się swoimi doświadczeniami. Zaproszenie do grona wykładowców Szkoły Radiologii przez lata uważane był za ogromne wyróżnienie i docenienie przez środowisko radiologiczne.
Szkoła Radiologii PLTR powstała z inicjatywy Profesorów Jana Barona, Andrzeja Marcińskiego, Bogdana Pruszyńskiego i Jerzego Waleckiego w roku 2001. W szczytowym okresie brało w niej udział nawet 700-800 uczestników, głównie rezydentów, choć znaczący odsetek słuchaczy – około 20% – stanowili również specjaliści.
Plan wykładów dostosowany był do cyklu rezydentury i trwał 5 lat. Kursy odbywały się Kielcach, ogromna ich większość przy nieocenionej pomocy dr. n. med. Jacka Heciaka, wieloletniego przewodniczącego Oddziału Świętokrzyskiego PLTR.
W styczniu 2020, tuż przez pandemią COVID-19, Zarząd Główny PLTR podjął decyzję o przeniesieniu Szkoły Radiologii PLTR z Kielc do Łodzi, gdzie formalnej i organizacyjnej opieki nad Szkołą podjęła się prof. Agata Majos z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. PLTR przygotował 5-letni program kursów Szkoły Radiologii na lata 2020-2024, jednak pandemia COVID-19 pokrzyżowała nasze plany. Spowodowała ona również istotne zmiany w edukacji radiologicznej. Znacząca jej część przeniosła się do internetu, radiolodzy zaczęli coraz bardziej doceniać zalety kursów online.
Biorąc pod uwagę powyższe uwarunkowania Zarząd Główny PLTR ma nadzieję, że przyjmą Państwo tę trudną dla nas decyzję ze zrozumieniem, a inne formy edukacji radiologicznej proponowane przez PLTR zrekompensują brak Szkoły. Jak zwykle jesteśmy otwarci na Państwa uwagi i zachęcamy do ich zgłaszania na adres mailowy naszego sekretariatu.
Serdecznie dziękujemy twórcom Szkoły Radiologii PLTR, jej organizatorom, w tym szczególnie dr. Jackowi Heciakowi, kierownikom naukowym poszczególnych edycji i wykładowcom – dzięki Państwu tysiące lekarzy miało okazję poszerzyć i uaktualnić swoją wiedzę radiologiczną. Dziękujemy również wszystkim uczestnikom Szkół Radiologii, bez których nie byłoby unikalnej atmosfery tych kursów, sprzyjającej integracji naszego środowiska.
Zarząd Główny PLTR